Rozhledna na Pekelném kopci Třebíč

Rozhledna na Pekelném kopci

Jižně od Třebíče vznikl v roce 2014 další zajímavý turistický cíl. Rozhledna, která se tyčí na vrcholu Pekelného kopce (572 m n m.), měří 26,5 metrů a jejím tvůrcem je architekt Pavel Jura. Rozhledna je tvořena z modřínového dřeva s kovovými prvky a její vzhled odráží znaky třebíčských UNESCO památek – baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti. Nejen turisté se tak mohou těšit na další lákavý cíl výletů, který nabídne krásný výhled na Třebíč i okolní krajinu.

Rozhledna na Pekelňáku, jak místní kopci přezdívají, už v minulosti stála. Obce z třebíčského mikroregionu o její obnovu usilovaly několik let.

"Podoba rozhledny na Pekelném kopci se váže k místní třebíčské pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla a potom ho odhodil, ten dopadl na Pekelný kopec. Pekelný původ zdůrazní také nově zpracovávané logo s postavou pekelníka. Kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa v sobě má rozhledna zakomponovaný i prvek z židovské kultury. Půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu," popsala místostarostka Marie Černá.

K rozhledně vede také značená stezka. Na zhruba pětikilometrové trase jsou rozmístěny jednoduché přístřešky i lavičky.

Vstup volný.

http://www.visittrebic.eu/rozhledny-a-vyhlidkova-mista/rozhledna-na-pekelnem-kopci/