Barrandovské terasy

Barrandovské terasy

Barrandovské terasy je komplex budov ve čtvrti Barrandov, v městské části Praha 5. Od roku 1988 je areál kulturní památkou a od roku 1993 památkovou zónou.

Areálu dominuje funkcionalistická vyhlídková restaurace Terasy Barrandov od architekta Maxe Urbana. Jsou součástí urbanistického projektu Václava M. Havla na zahradní čtvrť na svahu kopce Habrová. Vlastníkem stavby je společnost Barrandovské terasy, a.s., ve které drží majoritní podíl český podnikatel s řeckými kořeny Michalis Dzikos.

Dějiny
Po komunistickém převratu v únoru 1948 došlo ke znárodnění Barrandovských teras. V roce 1982 byl uzavřen proslulý Trilobit bar.

V roce 1992 komplex v restituci získali bratři Ivan a Václav Havlovi. Ivan M. Havel svůj podíl převedl na svou ženu Dagmar. Václav Havel převedl svůj podíl na svou druhou manželku Dagmar Havlovou, která následně od své švagrové RNDr. Dagmar Havlové za více než dvacet milionů korun odkoupila její podíl na Terasách. Manželka Ivana Havla si však ponechala plavecký bazén pod Barrandovem, který v roce 1994 získala od Vodních staveb za devět set tisíc korun. V říjnu 2001 shořel zchátralý Trilobit bar, ve kterém v té době podle policie živořila skupinka bezdomovců.

V roce 1988 byl areál restaurace včetně bazénu se skokanskou věží prohlášen za kulturní památku. V roce 1993 zde zastupitelstvo hlavního města Prahy vyhlásilo památkovou zónu.

Současnost, rekonstrukce
Dagmar Havlová Terasy vložila do společnosti Barrandovské terasy, a.s., v roce 2003 prodala majoritní podíl v této společnosti nejmenovanému kupci. Součástí obnovy Teras má být výstavba hotelu, který by měl vylepšit finanční návratnost projektu.
Objekt je havarijním stavu, na jaře roku 2016 začaly přípravy na rekonstrukci. Samotná rekonstrukce začala v červnu 2016, z budovy se má stát hotel, restaurace a rozhledna.

Přispěvatelé Wikipedie, „Barrandovské terasy,“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie, https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Barrandovsk%C3%A9_terasy&oldid=14738898 (získáno 27. 03. 2017).

Autor: JanSuchy – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7227037