Kaňon Bílé Opavy, Karlova Studánka

Kaňon Bílé Opavy
V délce asi 2,5 km si Bílá Opava razí cestu rulovými úbočimi Pradědu a Vysoké hole, na kterých peřejemi, kaskádami a vodopády překonává výškový rozdíl asi 400 m. Konec kaňonu charakterizuje také změna hornin - je tvořen zejména břidlicemi a křemenci. Nejvyšší z vodopádů - Velký vodopád - dosahuje výšky 7,9 m a je součástí kaskády o výšce 16,4 m a délce 40 m.[3]

Kaňon vznikl v důsledku složité geologické stavby, kde vrstvy hornin různě odolávaly vodní erozi. Některé rulové balvany byly vymlety do podoby tzv. obřích hrnců, známých z Vydry či Mumlavy.

Turistika
Kaňon Bílé Opavy je přístupný po žluté turistické značce (spojené s naučnou stezkou) od hotelu Hubertus v Karlově Studánce. Na prvních dvou kilometrech již lze pozorovat peřeje (dozvuky výše položeného kaňonu) a řadu po předchozích povodních opuštěných koryt. Na rozcestí Rezervace Bílé Opavy je umístěn informačí kiosek. Trasa po žluté je dále extrémně náročná a méně zdatní turisté by měli raději volit modrou turistickou značku a kaňon obejít po jeho hraně. Následující 2 km patří k tomu nejkrásnějšímu, co lze v Jeseníkách spatřit. Četné lávky a žebříky stoupají vysoko nad korytem řeky i v těsné blízkosti vodopádů, v některých exponovaných místech je cesta jištěna pouze řetězy. Po spojení s modrou turistickou značkou je trasa dále již dobře schůdná.

Cestu kaňonem Bílé Opavy se doporučuje používat pouze pro výstup, nicméně ač byla v minulosti trasa skutečně jednosměrná, dnes ji lze absolvovat i z chaty Ovčárna pod Pradědem, kam jezdí kyvadlově autobus z rozcesti Hvězda u Karlovy Studánky. V zimě je trasa po žluté značce zcela neschůdná a je proto uzavřena.

Přispěvatelé Wikipedie, „Bílá Opava,“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie, https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=B%C3%ADl%C3%A1_Opava&oldid=15515227 (získáno 22. 01. 2018).

Autor: Martin Vavřík – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5101031