Továrna Mastných, Lomnice nad Popelkou

Továrna Mastných, Lomnice nad Popelkou

Kdo jsme?
Jsme především dlouholetí přátelé, architektka, ekonom a řemeslník. Jsme otevření, kreativní, pracovití a rozhodně nejsme developeři. Jsme lidé zvědaví, pokorní, nemáme rádi komerci a honbu za ziskem. Máme za sebou 35 let sběratelství, tedy i zralost k pochopení a zachování stavu. Protože víme, že neumíme všechno, spolupracujeme s odborníky v oblasti architektury, ekologie či kultury.

Co děláme?
Zachraňujeme hlavně budovu – sanujeme, uklízíme, odhalujeme původní terén a původní strukturu stavby. Provádíme historické průzkumy, hledáme pamětníky a vracíme věci do původní podoby. Částečně prostory měníme na ateliéry, nebo bydlení pro lidi, které továrna inspiruje. Pravidelně otevíráme brány továrny pro kulturní akce.

Proč to děláme?
Pro lidi, ne pro sebe. Pro město i širokou veřejnost, prostě pro každého, koho naše továrna osloví. Záchranu továrny bereme jako poslání, jasný úkol a především vizi na mnoho let. Nechceme sedět doma, ale posunovat se dopředu, být překvapováni, chceme zachovat co největší autenticitu s respektem k historii, místu a lidem, kteří zde žili a pracovali.

The Czech Raleigh Collection of Pavel Doležal
Se jménem Pavla Doležala jsou spjaty historické motocykly značky Raleigh. Většina z téměř 20 motocyklů Raleigh, které jsou v 5D Ateliéru II vystavované, pocházejí z 20. let minulého století.

Právě u těchto motocyklů započala inspirace 5D Ateliéru minulostí, kulturou a architekturou země, odkud tyto stroje pocházejí. Než se ale motocykly dostaly do podoby, ve které jsou dnes vystavovány, musely projít náročným restaurováním, při kterém jsme použili klasických osvědčených postupů včetně netradičních až zapomenutých metod, ale i nejnovějších technologií.

Komentované prohlídky továrny
Komentovanou prohlídku lze domluvit na tel. č. +420 724 556 883 nebo na e-mailu info@tovarna-mastnych.eu, Minimální částka za prohlídku je 200,- při vyšším počtu osob se odvíjí od jednotlivého vstupného níže. Na obnovu továrny dále můžete přispět libovolně v prostoru budovy či na našem dárcovském účtu 3605739389/0800

Prohlídka zahrnuje tovární budovu, sbírku starých strojů a zařízení (např. 2 parní stroje), muzeum motocyklů Raleigh, kovářskou dílnu a stálou výstavu zvětšených historických pohlednic pana Jaroslava Kordíka z Lomnice.

Vstupné na komentovanou prohlídku (zhruba 60 minut)
70 Kč/dospělý
30 Kč/dítě 6 – 15 let, osoby životem zkušené (důchodci), osoby, které se životu učí (studenti)
děti do 6 let zdarma

Kontakt
Antala Staška 212
Lomnice nad Popelkou
512 51

info@tovarna-mastnych.eu
+420 724 556 883

http://tovarna-mastnych.eu/