Rohanský zámeček, Lomnice nad Popelkou

Rohanský lovecký zámeček
Obora č. p. 351, Lomnice nad Popelkou
Rohanský lovecký zámeček s bohatě vyřezávaným dřevěným průčelím byl postaven ve stylu švýcarské alpské architektury na místě starší myslivny, zřejmě podle projektu knížecího architekta Josefa Pruvota v letech 1864-1868. Jedná se o zděnou budovu o dvou podlažích, která je podsklepená a má i podkroví. V objektu se zachovala v přízemí keramická dlažba, v obytných místnostech dřevěné kazetové stropy, zdobené vitráže a další. Precizní řezbářská výzdoba je připisována rodině Bušků z Husi u Sychrova, která byla dvorním dodavatelem výzdoby zámku Sychrov. Z původně bohatě vybaveného interiéru se dodnes zachovalo jen několik kousků, které jsou uloženy v městském muzeu.

Knížecí rodina Rohanů tento zámeček využívala především k podzimním lovům až do roku 1945, protože v Oboře se původně chovala daňčí a jelení zvěř. V bezprostředním okolí zámečku byly vysazeny nejrůznější vzácné dřeviny a kosodřeviny, které dnes tvoří malé arboretum.

Po roce 1945 se stal objekt majetkem Státních lesů. V roce 2010 zámeček od Lesů ČR odkoupilo město Lomnice n. P. a v prosinci 2012 byl prohlášen kulturní památkou.

http://www.lomnicenadpopelkou.cz/rohansky%2Dlovecky%2Dzamecek/d-7818/p1=7320