Alšova jihočeská galerie, České Budějovice

Alšova jihočeská galerie, České Budějovice
je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, patřící k pěti největším institucím svého druhu v České republice. Uchovává umělecká díla od 13. století až po současnou tvorbu a svou sbírkou se řadí mezi nejvýznamnější české instituce. Funguje od roku 1953 a ve svém názvu nese jméno slavného jihočeského rodáka, malíře a ilustrátora Mikoláše Alše (1852–1913). Od roku 1956 je hlavním sídlem galerie neogotická jízdárna zámku Hluboká, sloužící pro prezentaci stálé expozice a hlavních, převážně letních, výstavních projektů.

Návštěvníci si mohou vybrat ze širokého výběru odborných i popularizačních výstav, prezentujících vlastní sbírkové fondy i projekty vzniklé v kooperaci s externími kurátory a jinými galerijními a privátními subjekty. Výstavy i expozice AJG doplňuje bohatý doprovodný program ve formě komentovaných prohlídek, přednáškových cyklů, koncertů a filmových projekcí.

POBOČKA:
Wortnerův dům / České Budějovice
Wortnerův dům neboli Žižkův dům v ulici U Černé veže 22  je goticko-renesanční měšťanský dům a kulturní památka (evidována od roku 1900, do novodobého státního seznamu zapsána v roce 1958) v historickém centru Českých Budějovic. Stavba pochází z první poloviny 16. století. Na jejím místě původně stály dva samostatné gotické domky, později sjednocené cimbuřím. Ty byly až do pogromu v roce 1506 využívané židovskou komunitou, poté už jen křesťanskými vlastníky. Naproti přes ulici byla umístěna původní českobudějovická synagoga. K rekonstrukcím došlo v roce 1911 a v letech 1989 - 1992. Od ledna 1993 slouží Wortnerův dům krátkodobým výstavním projektům Alšovy jihočeské galerie a doprovodným programům, komentovaným prohlídkám, edukační činnost či koncertům.

Wortnerův dům je uzavřen z důvodu rekonstrukce. Výstavní program a další doprovodné akce jsou pro Vás v roce 2018 připraveny v rámci projektu:„Alšovka hostuje v Mariánské“
https://www.ajg.cz/alsovka-hostuje-v-marianske/

Kontakt
U Černé věže 22
České Budějovice

T: 387 967 041
E: office@ajg.cz

https://www.ajg.cz/