Podsemínský most

Podsemínský most
Podsemínský most je jednoobloukový kamenný most z pískovce, klenoucí se přes Žehrovku v Podsemíně, části Troskovic, na hranicích katastrálního území s Libošovicemi. Nedaleko něho Žehrovka ústí do Semínského rybníka (označovaný také jako Podsemínský). V Podsemíně blízko mostu stojí bývalý mlýn, jenž za první republiky vlastnil Jaroslav Skála. Ten provedl modernizaci objektu, při níž vodní mlýnské kolo nahradil turbínou. V současné době je most v havarijním technickém stavu. Obecní úřad Troskovice, majitel mostu, jej uzavřel pro motorová vozidla a pro cyklisty a turisty je přístupný na vlastní nebezpečí.

Podsemínský most se také objevil v několika filmech. Tím prvním a asi nejznámějším byla v roce 1978 komedie od režisérky Marie Poledňákové s názvem Jak dostat tatínka do polepšovny. Ve filmu po něm jezdili na kole Tomáš Holý i jeho filmovi rodiče František Němec a Jana Preissová. V roce 2005 sem zavítali hollywoodští herci Matt Damon a Heath Ledger v rámci natáčení filmu Kletba bratří Grimmů. A v roce 2007 se most objevil v pohádce O uloupené divožence s Romanem Vojtkem a Danou Markovou v hlavních rolích.

Nedaleko mostu prochází červená turistická značka, známá také jako Zlatá stezka Českého ráje, a trasa NS Podtrosecká údolí.

Přispěvatelé Wikipedie, „Podsemínský most,“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie, https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Podsem%C3%ADnsk%C3%BD_most&oldid=15057909 (získáno 29. 05. 2018).

Autor: KarelTvrdik – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30859680

Body zájmu

Tipy na trasy