Zřícenina skalního hradu Chlum-Kozlov

Chlum-Kozlov
Kozlov (též Chlum) je zřícenina skalního hradu, který se nalézá na vrchu Kozlov na území obce Olešnice, nad modřišickou osadou Podháj, asi 2 km jižně od města Turnov v okrese Semily. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka ČR.[1] V blízkosti zříceniny se nachází Raisova vyhlídka.

Historie
První písemná zmínka o tomto skalním dřevěném hradu pochází z roku 1353, kdy byl jeho majitelem Jarek z Valdštejna. Hrad vznikl pravděpodobně již dříve snad již za vlády Zdeňka z Valdštejna v letech 1318-1335. Poslední zprávy o hradu jsou z roku 1362 a poté opuštěný hrad zaniká v souvislosti s připojením jeho statků k nedalekému hradu Valdštejn.

Současnost
Do současnosti se z rozsáhlého areálu hradu dochovalo pouze několik do skály vytesaných světniček a hradní studna.[2] Hrad využíval pro obranu zejména přirozené skalní útvary, které byly doplněny na potřebných místech dřevěným opevněním. Nedaleko od hradu se nalézá vyhlídka. Místo je přístupné po žluté turistické značce.

Přispěvatelé Wikipedie, „Chlum-Kozlov,“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie, https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Chlum-Kozlov&oldid=15296393 (získáno 29. 05. 2018).

Autor: This image is a work by Miloslav Rejha (User:M.Rejha). – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16300305

Body zájmu

Tipy na trasy