Muzeum Českého krasu, Beroun

Muzeum Českého krasu, p. o.
Spojte výlet na hrad Karlštejn, Točník či Křivoklát, do Koněpruských jeskyní nebo za medvědy ze známého večerníčku s návštěvou Muzea Českého krasu! Sídlí ve dvojici architektonicky hodnotných měšťanských domů přímo na berounském náměstí. Návštěvníkům nabízí 7 stálých expozic, ale také zajímavé krátkodobé výstavy, jednorázové akce a programy. Město Beroun má skvělou dostupnost autem či vlakem a vede přes něj cyklostezka Po stopách českých králů a protéká jím vodácká řeka Berounka.

BEROUN
Jenštejnský a Salátovský dům
Husovo náměstí 87
Památkově chráněné objekty se stálými expozicemi:
Zbraně na Berounsku v 18. a 19. století
Živá příroda Českého krasu
Geologicko-paleontologická expozice
Jeskyně a jeskyňáři v Českém krasu
Až do předsíně nebes
Z dějin řemesel města Berouna
Etnografická expozice

Geopark Barrandien, Slapská ulice
Tabulky s nápisy „Nedotýkejte se“ v unikátní expozici pod širým nebem s rozlohou 340 m2 přímo na muzejním dvoře nedaleko berounského náměstí rozhodně nenajdete. Osahat si budete moci 23 hornin, z toho 11 exponátů má hmotnost několik tun. Poznáte tak jejich vznik ve světě již dávno vyhaslých sopek a zaniklých moří. Exponátů se můžete dotýkat a objevovat na nich dramatickou geologickou minulost Země. Průvodce vám při cestě do prehistorie pomůže jednoduchými návodnými hádankami, které zvládnou i malé děti. Objevíte stopy pradávných mořských červů i sopek, pozůstatky doby ledové i korálového moře. Dozvíte se navíc, kdo to byl J. Barrande a čím je oblast Českého krasu geologicky výjimečná. V kameništi si navíc každý může zkusit nalézt svoji zkamenělinu starou stovky milionů let a odnést si ji domů. Obzvláště vhodné pro děti!

Plzeňská brána
Nepřehlédnutelná dominanta, součást městských hradeb, místními nazývaná též jako Plzeňská brána, byla jedním ze čtyř opevněných vstupů do města. Při prohlídce se mimo jiné dozvíte, jak se na ni vojáci dostávali, když vstupní dvířka byla ve výšce 7,5 metrů. Je to až neuvěřitelné, ale až do r. 1974 byla trvale obývána, poslední majitelka dokonce ve stísněných prostorách chovala domácí zvířectvo. Drobná expozice je věnována městskému středověkému opevnění.  V bývalém bytě tzv. hlásného návštěvník nalezne reprodukce královských privilegií a různých archivních soupisů obyvatel Berouna. Spatřit lze také funkční stroj věžních hodin, které jsou každý den ručně natahovány.  Z ochozu brány je krásný výhled na historické centrum Berouna.

KONTAKTY
Muzeum Českého krasu, p. o.
Husovo náměstí 87, 266 01 Beroun
tel. 311 624 101
podatelna@muzeum-beroun.cz
http://muzeum-beroun.cz/
https://www.facebook.com/muzeumberoun

OTEVÍRACÍ DOBA
Jenštejnský a Salátovský dům
Husovo náměstí 87, Beroun
Otevřeno celoročně, podrobnosti na http://muzeum-beroun.cz/

Geopark Barrandien a Plzeňská brána
Otevřeno sezónně, podrobnosti na http://muzeum-beroun.cz/

VSTUPNÉ
http://muzeum-beroun.cz/info/

K Muzeu Českého krasu patří také pobočky Muzeum Hořovicka (Vrbnovská 27, Starý zámek Hořovice) a Městské muzeum v Žebráku (Náměstí 89, Žebrák).