Svatojánská věž, Frýdek-Místek

Svatojánská věž, Frýdek-Místek
Záměrem projektu Zpřístupnění svatojánské věže pro širokou veřejnost bylo vytvořit stálou expozici o historii frýdecké farnosti a otevřít galerii zaměřenou na prezentaci současného umění. Propojení historické a současné expozice, kdy se veřejnost mnohdy poprvé setkává se současným uměním zcela přirozeně při prohlídce věže mělo za cíl zpřístupnit věž nejen jako církevní architektonickou památku, ale zároveň jako živou a atraktivní součást kultury města. Součástí programu Galerie Věž jsou výtvarné projekty, koncerty, komorní divadelní představení, literárně-hudební pořady, performance a další projevy současného uměleckého dění. Svatojánská věž také navazuje na významné a tradiční akce jakými jsou: festival Sv. Jan session, Noc kostelů, Dny evropského kulturního dědictví, k nimž v roce 2012 přibyl projekt BIC "Poznávejte Beskydy na obou stranách hranice".
Projekt mohl být realizován díky velkorysé podpoře Nadace OKD, dále přispěli: Moravskoslezský kraj a Statutární město Frýdek-Místek. Zpřístupněná věž farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku
byla slavnostně otevřena v rámci programu Noci kostelů 27. května 2011.

Na co se můžete při návštěvě věže těšit?
V každém případě vás čeká výstup po 211 schodech až do samotného krovu věže, která měří 72 metrů. Nejprve se vydáme do prvních tří podlaží věže, která jsou vyhrazena pro galerii současného umění s aktuálním programem pro každou sezonu. V patře nad zvony se nachází první část stálé expozice „Pohledy do dějin farnosti Frýdek“. Naleznete zde unikátní, dosud nikdy nevystavené předměty, kterých se můžete bez obav dotýkat. V dalším patře najdete texty, dobové kresby a fotografie z dějin farnosti, ale také velký hodinový stroj, který nadchne děti stejně jako rodiče. Pro všechny je pak odměnou výhled na malebné frýdecké náměstí či na baziliku Navštívení Panny Marie, jeden z nejkrásnějších poutních kostelů ve Slezsku. Z tohoto podlaží pak vede železné točité schodiště až do samotného krovu věže, odkud se naskýtá mimořádný rozhled na město i do kraje s Beskydami v pozadí. Také v tomto nejvyšším bodě prohlídky na vás čeká překvapení - 11 metrů dlouhá vertikála z bílých neonových trubic, spuštěná ze samotné špice věže, instalace brněnského sochaře Pavla Korbičky.

OTEVŘENO
KVĚTEN - ŘÍJEN
PÁTEK / 15 - 18 HOD.
SOBOTA, NEDĚLE / 13 - 18 HOD.

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Kontakt
Sadová 611, Frýdek-Místek, 738 01

603 970 829
skupina.hrozen@seznam.cz

http://www.svatojanskavez.cz/intro.php