Radniční věž, Krnov

Radniční věž, Krnov
Prohlídky radniční věže probíhají pravidelně od května do září. Sraz na prohlídku je před hlavním vchodem do budovy radnice.
V turistickém informačním centru si můžete zakoupit vstupenky na prohlídku v hodnotě 20 Kč dospělí; děti, studenti a důchodci zaplatí 10 Kč. Doprodej vstupenek proběhne před radnicí. POZOR!! Na radniční věž je povolený vstup pouze pro 15 osob na jednu prohlídku.

HISTORIE:
Dnešní radnice tak jak je zachována, byla vystavěna v roce 1901-1903 podle plánů vídeňského architekta Moritze Hintragera. Stavba byla realizována Ernestem Latzelem a Aloisem Geldnerem. Budova stojí na místě, kde stávala radnice z 16. století.

Je to dvoupatrová trojkřídlá budova ukončená mansardovou střechou. Západní krátké křídlo je na severu ukončeno šesti patrovou věží. Věž je vysoká 52 metrů a je kopií radniční věže ve Währingu, ve Vídni v 18. obvodu. Celek věže zakončuje vysoká valbová střecha ukončená lucernou. Krytina střechy je zajímavě barevně vyskládaná. Od roku 2014 probíhají prohlídky radniční veže.

Radniční hodiny pochází z roku 1864 a jsou dílem slavného mnichovského hodináře J.Mannhardta. V roce 2007 prošly rekonstrukcí a 15. června, začaly znovu odbíjet půl a celou.

Velkorysý projekt radnice významného architekta Leopolda Baeura, krnovského rodáka, jehož rukopis dodnes nesou některé významné krnovské stavby, byl městským zastupitelstvem odmítnut. Nová radnice proto tehdy vyvolávala rozporuplné názory, některým občanům se nelíbila, ale dnes je tato stavba rozhodně jedním ze symbolů Krnova. Na tomto místě stávaly radnice i v minulosti, některé však byly zasaženy požárem nebo válkou.

Trestná činnost a zločiny na sebe upoutávaly pozornost vždy v každé době a společnosti. Proto na radnici zasedal soud, jehož členové byli volení konšelé a městský fojt a ti vynášeli nad zločinci rozsudky, včetně trestu smrti. Šibenice stávala na konci města, ve cvilínském svahu a popravovalo se mečem. Posledním krnovským katem byl Ignác Jausch, jehož činnost skončila rokem 1787, kdy císař Josef II. omezil trest smrti. Popravní meč z roku 1709 můžeme spatřit v depozitáři krnovského muzea. Popravy byly veřejné se spoustou zvědavých diváků.

Pravidla, podle kterých se občané Krnova měli chovat už ve středověku, se dochovala jako „Krnovský policejní řád“. Ten pochází z roku 1551.

Na budovu radnice navazuje nepravidelná trojkřídlá dvoupatrová budova městské spořitelny. Secesní barokizující velmi výstavná budova s bohatě členěnou fasádou byla postavena v letech 1906 - 07 podle projektu Franze Blasche. Spolu s budovou radnice tvoří jeden stavební blok. Obě jsou významnými urbanistickými dominantami města.

Součástí komplexu je také secesní kavárna a vinárna. Režisér Dušan Klein zde natáčel několik scén s Václavem Postráneckým pro snímek Konto separato.

Kontakt
Město Krnov
Turistické informační centrum Krnov
Hlavní náměstí 25
794 01 Krnov

+420 554 614 612
+420 739 548 957

tic@mukrnov.cz
infocentrum.krnov@seznam.cz

http://www.infokrnov.cz/cs/zajimavosti-krnov/historicke-pamatky/12-radnice-a-sporitelna