Nedvězí, Dubá

Nedvězí (Ralská pahorkatina)
Nedvězí (německy Nedoweska)[2] je výrazný vrchol o nadmořské výšce 458 metrů nacházející se v severní části Kokořínska, asi 3 km jižně od Dubé na samém okraji okresu Česká Lípa.[3] Těsně pod vrcholem se nachází osada Nedvězí patřící k městu Dubá. Z vrcholu, který je trachytovým sukem, je výborný kruhový výhled do dalekého okolí.

Další informace
Za druhé světové války zde byla zřízena německá protiletadlová pozorovatelna. Vrchol je v centrální zalesněné části CHKO Kokořínsko. Vede přes něj červeně značená turistická cesta, pod vrcholem odbočují ještě cesty značené žlutě a modře. Do vesničky Nedvězí vede místní silnice od Dubé. Není zde vyznačena žádná cyklostezka, ani v blízkém okolí nevede železniční trať.[4] Na vrchol byla vedena tradiční turistická akce KČT Mělník Novoroční výstup na Nedvězí,[5] v lednu 2011 sem vedl cíl 36. ročníku zimního výstupu Nanga Dubá Nedvězí, společné akce turistických klubů okresu Mělník.

Panorama
Objevují se informace, že je odtud při dobré viditelnosti možné přehlédnout třetinu Čech. Jedná se o velmi nadsazený údaj, nicméně za vhodných podmínek jsou odtud vidět Jizerské hory, Lužické hory, Krkonoše, východ Krušných hor i okraje Prahy.[6]

Přispěvatelé Wikipedie, „Nedvězí (Ralská pahorkatina),“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie, https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Nedv%C4%9Bz%C3%AD_(Ralsk%C3%A1_pahorkatina)&oldid=16128357 (získáno 25. 01. 2019).

Autor: Zákupák – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12854311