Kaple Neposkvrněného početí, Hradec Králové

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, Hradec Králové
Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie „na Rožberku“ je větší kaple, respektive římskokatolický filiální kostelík, postavený v roce 1910 v novorománském slohu. Nachází se ve Slavíčkově ulici na Slezském Předměstí Hradce Králové a je ve správě pouchovské farnosti.

Historie
Kaple byla vybudována na místě někdejšího vršku Rožberk. Ten však dnes již není patrný, neboť zanikl v důsledku těžby kamene na výstavbu královéhradecké pevnosti, která začala v roce 1766.

Základní kámen kapličky Panny Marie byl položen roku 1908 z iniciativy paní a dívek Mariánské družiny. Autorem návrhu byl architekt Rudolf Němec, ředitel umělecké školy v Hradci Králové a samotnou výstavbu realizoval hradecký stavitel František Plesnivý. Výstavba kaple byla dokončena v roce 1910.

Autorem oltáře s malbou Františka Urbana byl řezbář Václav Hofman. Kostelík byl zrekonstruován z prostředků farníků roce 2000.

V těsném sousedství se nachází také kaplička Panny Marie Pomocné.

Přispěvatelé Wikipedie, „Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie (Hradec Králové),“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie, https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Kaple_Neposkvrn%C4%9Bn%C3%A9ho_po%C4%8Det%C3%AD_Panny_Marie_(Hradec_Kr%C3%A1lov%C3%A9)&oldid=17101608 (získáno 16. 05. 2019).

Autor: svorca, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52925512

Body zájmu

Tipy na trasy