Tržní pramen

Tržní pramen

Místo vývěru: Tržní kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé v historickém centru města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 1838
Teplota: 62 °C
Vydatnost: 4,9 l/min
Obsah CO2: 500 mg/l
Přístupnost: volně přístupný
Přístup k prameni

Přístup č. 1: K Tržní kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště. Vývěr pramene se nachází v promenádním prostoru Tržní kolonády. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere Vám zhruba pět minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na konečnou zastávku „Divadelní náměstí" a odtud stejnou trasou přes Jánský most až na Tržiště.

Vývěr pramene byl odkryt při stavebních pracích v místech historického tržiště pod Zámeckou věží v dubnu roku 1838. Již v 16. století stávaly v těchto místech první karlovarské lázně. Od svého prvního záchytu se pramen několikrát ztratil a znovu objevil. Trvale zachycen byl až po provedení několika hloubkových vrtů. Pramen byl poté jímán v přízemí domu Marktbrunn, strženého v roce 1904. Na jeho místě bylo poté vybudováno prodloužení dřevěné Tržní kolonády ve švýcarském stylu z let 1882-1883.

Pramen dnes vyvěrá v prostoru půlkruhové apsidy Tržní kolonády, která je díky svým výborným akustickým vlastnostem vyhledávaným místem pro pořádání koncertů.

http://www.karlovyvary.cz/cs/trzni-pramen/