Vyhlídka Karla IV. Karlovy Vary

Vyhlídka Karla IV.

Typ objektu: pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu
Poloha: Jižní vrch nad jižním okrajem centra Karlových Varů
Nadmořská výška: 514 m
Období výstavby: 1876
Oficiální zpřístupnění: lázeňská sezóna roku 1877
Celková výška: asi 15 m
Výška vyhlídkových plošin: asi 9 a 15 m
Počet schodů: 80

Přístup k rozhledně

Přístup č. 1: K rozhledně můžete vystoupat lesními pěšinami 1,2 kilometru dlouhou náročnou cestou po žluté turistické trase od Poštovního dvora.

Přístup č. 2: Druhou variantou je vyjet lanovou dráhou Diana do mezistanice Jelení skok a odtud se vydat příjemnou pěšinou asi 770 metrů po žluté turistické stezce z druhé strany přes rozcestí u kaple Ecce homo.
Historie objektu

Nejstarší stojící karlovarská rozhledna byla na oblíbeném vyhlídkovém místě nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu. Rozhledna tehdy nesla jméno Vyhlídka císaře Františka Josefa a byla zpřístupněna v lázeňské sezoně roku 1877.
Rozhledna plnila rovněž funkci altánu a hned po svém otevření se dočkala velkého zájmu návštěvníků z řad lázeňských hostů. Z prvního ochozu rozhledny byly při různých oslavách odpalovány ohňostroje. V době po první světové válce byla rozhledna přejmenována na Josefovu vyhlídku a od doby po druhé světové válce se nazývá Vyhlídka Karla IV. V roce 2001 prošla tato jedinečná stavba celkovou rekonstrukcí.

http://www.karlovyvary.cz/cs/vyhlidka-karla-iv/