Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad
Malebné městečko Lázně Bělohrad leží v podhůří Krkonoš v nádherné,ekologicky čisté kotlině. Na jihozápadě je chráněno modravým hřebenem Chlumu, na severu se vypíná Kamenná hůra, od západu hledí zříceniny hradů Kumburk a Bradlec i hora Tábor. Strážcem celé Bělohradské kotliny je Zvičina s turistickou chatou.

Bohatá ložiska rašeliny dala základ vzniku slatinných lázní. Dnes jsou zmodernizovány a poskytují dospělým i dětem procedury, které příznivě působí na všechna onemocnění pohybového ústrojí - revmatické choroby, bolesti páteře, Bechtěrevovu chorobu, artrózu, stavy po úrazech a ortopedických operacích. Lázně mají skvělé renomé doma i za hranicemi naší vlasti.

V Lázních Bělohradě působí národopisný soubor písní a tanců Hořeňák, který vznikl již v roce 1949. Má ve svém programu tance, zpěvy a lidová vyprávění z Podkrkonoší a Podzvičinska. Od roku 1975 je každoročně, vždy v druhé polovině června, pořadatelem slavností písní a tanců "Pod Zvičinou". Národopisných slavností se každoročně účastní významné soubory z domova i ze zahraničí.

V Lázních Bělohradě se narodil známý spisovatel Karel Václav Rais a celá řada dalších významných osobností.

Okolí je jedinečným krajinným celkem se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury. Oblast je protkána hustou sítí značených turistických cest. Nově se značí i cykloturistické trasy.

K nedalekému výletnímu místu Byšičky se váže děj balady K. J. Erbena Svatební košile z básnické sbírky Kytice. Od byšičského kostelíka je pěkný výhled s novou křížovou cestou. Krkonošská vyhlídka je jednou z nejkrásnějších vcelé oblasti. V obci Dolní Javoří najdete rázovité chalupy. Rozcestí turisticky značených cest se nachází na bělohradském náměstí.

K nejzajímavějším historickým památkám v okolí patří hrad Pecka. Sochařskou a kamenickou tradici reprezentují Hořice - město kamenné krásy. S neobyčejně pestrou geologickou rozmanitostí kraje se seznámíte v novopacké klenotnici. Navštěvovaný je i rodný domek K. J. Erbena v Miletíně. Atraktivitu kraje znásobuje známá ZOO Safari ve Dvoře Králové.

Kontakty
Městský úřad Lázně Bělohrad
nám. K. V. Raise 35
507 81 Lázně Bělohrad

Tel. 493 792 276
podatelna@lazne-belohrad.cz

http://www.lazne-belohrad.cz/

VšeCyklotrasaNaučná trasaTuristická trasaIn-Line

Byšička a zpět

DO HORNÍ NOVÉ VSI

DO KRAJE SLAVNÉHO KAMENEM

DO NOVÉ PAKY A NA PECKU

K ALTÁNKU NA NEBESÍCH A DO BRTVE

K ALTÁNKU NA NEBESÍCH A DO DOLNÍHO JAVOŘÍ

K. V. Raise

KE KOSTELÍKU SV. PETRA A PAVLA NA BYŠIČKY

Kurkova stezka

Malý okruh

Pižlova stezka

PŘES MILETÍN NA ZVIČINU

PŘES MILETÍN NA ZVIČINU 2

Raisova stezka

S Penzionem Věžičkou na procházku

Z L.Bělohrad do Úhlejova za poníky

ZA VÝHLEDY NA MLÁZOVICKÝ CHLUM

Body zájmu

Turistické cíle