CHŘIBY A OKOLÍ

Tato část, kterou jsme pro vás a především vaše děti připravili, vás mimo jiné zavede mezi jihomoravské vinice, ke krásným zámkům a hradům, na pláně půvabné Hané nebo do beskydských kopců. I tentokrát budete moci naši vlast poznávat během pěších túr, ale i ze sedla silničních i horských kol. Nebo si s sebou vezměte kočárek, případně koloběžku.
V aplikaci naleznete 77 tipů na výlety rozdělených do 10 oblastí. Zastoupeny jsou v nich trasy velmi krátké a snadné, které zvládne opravdu každý, ale zklamáni nebudou ani nároční turisté či cyklisté. Všechny trasy jsme osobně prošli, projeli a ověřili. Své zážitky a zkušenosti jsme shromáždili na následujících stránkách, abychom se o ně s vámi mohli podělit.
Trasy jsme volili tak, aby vám pomohly poznat jednotlivé oblasti co nejlépe. Mezi vinnými sklípky vás proto povedou jak nově zbudované asfaltové cyklostezky, tak pěšiny, po nichž poutníci kráčejí už po staletí. Milovníky horských kol a pravých terénů, ale i skalní příznivce hřebenových túr jistě nadchnou Beskydy, Chřiby nebo Jeseníky. Na své si třeba na Hané přijdou i ti, kteří hledají cesty, po nichž kola jedou téměř sama. Samozřejmě vás upozorníme na místa, která mají v oblibě děti: např. lanovky, zábavní a sportovní centra, nebo i méně obvyklé atrakce, jakými mohou být zahradní železnice, horské minikáry či koňské ranče. Řadu z těchto tras lze absolvovat i s přívěsem za kolo nebo s obyčejným
či terénním kočárkem. Možnosti jsou u každé trasy přehledně naznačeny pomocí piktogramů, takže si můžete rychle vyhledat výlet vhodný právě pro vás.
Kromě toho uvádíme další údaje, jež vám usnadní veškeré plánování – informace o dopravě, ubytování, časové i fyzické náročnosti tras, ale například i o možnostech občerstvení po cestě. Trasy jsou pokud možno vždy voleny tak, abyste je mohli absolvovat i bez vlastního auta, tedy s informacemi o vlakových a autobusových spojích, cyklobusech a s dalšími užitečnými tipy.
Pro základní orientaci jsou připraveny mapky a výškové profily trasy, často můžete přímo během výletu volit mezi více variantami podle toho, jak budete sami chtít a jak vám to bude nejlépe vyhovovat. Alternativní úseky vyznačujeme v mapkách červenou čarou na aktuálním mapovém podkladu MAPY.CZ.  Uvedené možnosti občerstvení po cestě platí pro letní sezonu a jsou sestaveny podle aktuálně dostupných informací; otevírací doby a kontakty odpovídají době vzniku této aplikace. Rovněž cyklistické i turistické značení se v průběhu času mění a doplňuje, a je proto uváděno podle momentální situace.

Několik tipů na cesty
01. Základem poznávání krás kteréhokoliv místa je ohleduplné chování nás všech vůči přírodě i ostatním návštěvníkům.
Vaše děti se učí vztahu k okolí podle vašeho chování a získávají tak neocenitelné zkušenosti mnohdy na celý život.
02. Je dobré každé místo opouštět v takovém stavu, v jakém byste je rádi příště nalezli.
03. Na pěších turistických stezkách jsou cyklisté zpravidla vítáni (s výjimkou vyznačených míst). Pěší však na nich mají vždy přednost.
04. Zákazy vjezdu platí i pro cyklisty. Obecně se jejich vjezd toleruje, což ale neplatí o pěších zónách atd. především ve městech. Mějte proto raději tuto skutečnost na paměti. Osoba vedoucí kolo je chodcem.
05. Cyklistům doporučujeme vždy používat cyklistickou přilbu. Pro děti do 15 let je povinná a dospělé chrání před vážnými
úrazy.
06. Při pěších výletech jsou nejdůležitějšími částmi vybavení kvalitní obuv a batoh. Obuv lze volit od trekových sandálů po kotníkové trekové boty. Vždy ale doporučujeme používat jen obuv prošlápnutou, na kterou jste zvyklí a dokážete v ní chodit ve všech terénech.
07. Na cestu doporučujeme si brát též minimálně dezinfekci a náplasti.
08. Osvětlení a odrazová světla na kolech jsou nejdůležitějšími prvky vaší aktivní bezpečnosti a jsou povinné.
09. Na silnicích není dovoleno jezdit ve dvou a více vedle sebe. Děti ve skupině by měly být vždy uprostřed a cennou radou je zejména dodržování bezpečných odstupů.
10. Doporučujeme s sebou vždy vozit univerzální sadu nářadí na kolo a lepicí soupravu na duše. Ušetří mnoho zbytečných starostí po cestě. I nejlepší kolo potřebuje údržbu a seřízení. Seřízené a kvalitní kolo přináší potěšení z jízdy, naproti tomu kolo v nepořádku může zbytečně kazit i nejkrásnější výlet.
11. Je důležité dbát na pravidelný pitný režim nejen u dětí, ale i u dospělých. Nejlepší je obyčejná voda bez sladkých příměsí, navzdory reklamám a jiným lákadlům. Cukr blokuje vstřebávání vody do těla a kromě vody tak lze doporučit jen speciální nápoje pro sportovce.
12. Kola i kočárky jsou častým objektem krádeží a je proto dobré je zamykat k něčemu pevnému, nebo alespoň vzájemně k sobě.

Tato část vznikla ve spolupráci a Euromedia Group, a.s. Autor knihy "77 výletů s dětmi po Moravě" je pan Ivo Paulík a tým TvM mu moc děkuje za spolupráci.

Ivo Paulík, http://www.ipaulik.com/

"77 výletů s dětmi po Moravě, Universum, Euromedia Group, a. s. Naše knihy lze zakoupit v internetovém knihkupectví www.knizniklub.cz."

Na horských a trekingových kolech po Chřibech

Od Hradiště podél Moravy a Baťova kanálu