Hradec Králové

Magistrát města
Československé armády č. p. 408
502 00  Hradec Králové
Telefon: +420 495 707 111
Fax: +420 495 707 100
e-mail: posta@mmhk.cz

Základní informace o městě

Město Hradec Králové, přirozená krajská metropole, se nachází pouhých sto kilometrů východně od Prahy. Statisícové město plné zeleně leží na soutoku řek Labe a Orlice. Bohatá historie města sahá hluboko do minulosti. Dokládá to první dochovaná písemná zmínka z roku 1225. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Od 14. století se stalo město s kompaktním renesančním historickým jádrem přirozeným, vojensky a politicky vlivným centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury.

Město pod Bílou věží, jednou z nejvýraznějších dominant východočeské metropole se pyšní i dalšími gotickými, renesančními a barokními stavbami (G. Santini, C. Lurago). Moderní česká architektura v duchu secese a funkcionalismu je dílem světově proslulých architektů profesora Jana Kotěry a jeho žáka Josefa Gočára, jehož pozoruhodná urbanistická koncepce vzbuzuje dodnes obdiv a byla inspirací pro několik dalších generací architektů. Stala se podnětem k tomu, že Hradec Králové je nazýván „Salónem republiky“. Hradec Králové je důležitým dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a významných průmyslových podniků. S městem je spjata i existence tří vysokých škol, které každoročně poskytují tisícům studentů příležitost ke vzdělání v řadě oborů. Studenti život ve městě obohacují o mnoho kulturních projektů a aktivit.

Na královéhradeckém kulturním dění se významně podílí také jedno z nejlepších regionálních činoherních divadel v republice, Klicperovo divadlo. Uměleckou institucí světové úrovně představuje loutkové Divadlo Drak. Ve městě je také Filharmonie, která uvádí týdně několik koncertů. Muzeum východních Čech zaujme už samotnou budovou se skvělou secesní architekturou Jana Kotěry. Galerie moderního umění je zaměřená na české výtvarné umění 19. a 20. století. V Kongresovém centru Aldis se pořádají atraktivní programy, kulturní a společenské akce včetně setkávání odborníků. Hradec Králové zde ročně pořádá desítky mezinárodních kongresů a sympozií. Ve městě lze najít hotely evropského standardu, obří akvárium a mnoho dalších kulturních institucí.

Hradec Králové je také významným sportovním střediskem s plaveckým bazénem, městskými lázněmi, krytou halou zimního stadionu, fotbalovými stadiony, koupalištěm ke kterému patří i autokemp a celou řadou dalších zařízení. V současné době má Hradec Králové devět partnerských měst, německý Giessen, francouzské Méty, holandský Arnhem, slovenskou Banskou Bystricu, chorvatkou Kaštelu, italskou Alessandrii, ukrajinský Černihiv/Černigov a polská města Walbrzych a Wroclaw. Hradec Králové je charakteristický tím, že nemá výrazně průmyslové zóny. Paleta klasických průmyslových oborů je zastoupena převážně středními a menšími podniky.

Z Hradce Králové lze podnikat výlety do 65 km vzdáleného pohoří Krkonoš nebo do 40 km vzdálených Orlických hor. V bezprostředním okolí lze navštívit mnoho význačných hradů a zámků. V Třebechovicích je možné zhlédnout světoznámý Proboštův betlém. K relaxaci lze využít některé z možností k plavání, jízdy na lodích, surfech, koních apod.

http://www.hradeckralove.org/

VšeCyklotrasaNaučná trasaTuristická trasaIn-Line

Archeocyklotrasa - Hradec Králové

Bitva u Hradec Králové - jižní křídlo

Cyklomaraton tour - Hradec Králové

Do Krňovic po červené - Hradec Králové

Hradec Králové - Lochenice

Hradecké Lesy - Hradec Králové

Hradečnice až k Bělečku - Hradec Králové

K památníku bitvy u Chlumu

Na Kunětickou horu - Hradec Králové

Na Šrámkův statek - Hradec Králové

Na zámek Hrádek u Nechanic - Hradec Králové

Po žluté ze Stěžer do Nechanic

Pojedeme spolu do Betléma - Hradec Králové

Procházka městem a okolím - Hradec Králové

Procházka po historických školách

Procházka po hradeckých hodinách

Procházka po hradeckých mostech

Procházka po hradeckých parcích a sadech

Procházka po hradeckých věžích a věžičkách

Procházka po stopách hradeckých lvů - Malá

Procházka po stopách hradeckých lvů - Velká

Procházkový okruh - Hradec Králové

Procházkový okruh Pevnost - Hradec Králové

Procházkový okruh Salon republiky

Smiřice - Trotina

Šrámkův statek a okolí - Hradec Králové

Tam u Králového Hradce, Hořice

Ústup Rakouské armády - Hradec Králové

Body zájmu

Kulturní akce

Turistické cíle