Ústecký kraj

Ústecký kraj

Rozloha: 5 339 km2 (6,8 % území ČR)
Počet obyvatel: 821 732 (k 30.9.2016)
Hustota osídlení: 131 obyvatel na km2
Sousedé: SRN – Spolková země Sasko, kraje Liberecký, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský.

Tato poloha předurčuje Ústeckému kraji významné místo v mezinárodní hospodářské a kulturní spolupráci a je východiskem pro pestrou paletu aktivit přeshraniční spolupráce. Poloha kraje je představuje z hlediska postupné integrace do evropských struktur, blízkosti i dostupnosti Prahy a sousedních krajských center významné možnosti rozvoje. Výhodná je pozice kraje na hlavní evropské silniční a železniční dopravní ose z Berlína přes Prahu na Vídeň a jeho labská vodní cesta. Koncentrace průmyslu i obyvatelstva představuje z hlediska ČR významný trh, dobře dostupný z Prahy i ze sousedního Saska.

Cestovní ruch
Dříve dlouho opomíjený kraj zažívá v poslední době všestranný rozvoj turistiky, k němuž rozhodující měrou přispělo otevření nových hraničních přechodů a turistických přeshraničních stezek. Kromě zajímavých historických památek se návštěvníkům nabízejí příležitosti k aktivnímu odpočinku, například pro cykloturistiku. Krajem prochází i nedávno dokončená cyklostezka, která má v budoucnu rovněž spojit Prahu s Drážďany. Ústecký kraj je nesmírně bohatý přírodními krásami. Má Krušné hory, České středohoří, Lužické hory, zajímavé skalní útvary Tiských stěn a Českého Švýcarska  i půvabnou labskou vodní cestu s Portou Bohemica. Oplývá léčivými prameny (Lázně Teplice, Bílina) i termálními prameny (koupaliště v Ústí nad Labem a v Děčíně). Má po celém svém území mnoho nádherných historických památek, hradů a zámků – Libochovice, Ploskovice, Budyně nad Ohří, Klášterec nad Ohří, Duchcov a další. I sportovně zaměřeným návštěvníkům má co nabídnout – připomeňme jen Autodrom v Mostě a moderní dostihové závodiště Hipodrom tamtéž.

Ústecký kraj se může pochlubit také bohatstvím exteriérových plastik, množstvím zpřístupněných sbírek muzeí, galerií a zámků. Zajímavá jsou i možnosti  turistického ruchu, zvláště v mnohotvárné krajině Českého středohoří, osázené několika hrady, s horou Říp a tamní románskou rotundou v čele. Litoměřice, Úštěk a Terezín byly vyhlášeny městskými památkovými rezervacemi a Roudnice nad Labem má památkově chráněné městské jádro. Několik vsí na Litoměřicku bylo vybráno za vesnické památkové rezervace. Celkový počet památkových objektů evidovaných na okrese značně převýšil počet jednoho tisíce.

Do Ústeckého kraje zasahují také Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, Lužické hory, České středohoří a Národní park České Švýcarsko.  Jsou to atraktivní lokality pro pěší turisty, cykloturisty i sportovce. Krušné, ale i Lužické hory nabízejí skvělé podmínky pro lyžování.

Kontakt
Krajský úřad Ústeckého kraje
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem  

Telefon: +420 475 657 111
E-mail: info@branadocech.cz

http://www.branadocech.cz/

Benešov nad Ploučnicí

Bílina

Budyně nad Ohří

Černice

Česká Kamenice

České středohoří

Českosaské Švýcarsko

Chabařovice

Chlumec

Chomutov

Chotiněves

Chřibská

Chuderov

Děčín

Dobrná

Dobroměřice

Duchcov

Hlinná

Homole u Panny

Hora Svaté Kateřiny

Hřensko

Jetřichovice

Jílové

Jiřetín pod Jedlovou

Jirkov

Kadaň

Klášterec nad Ohří

Klíny

Krásná Lípa

Krásný Dvůr

Krupka

Krušné hory

Kryry

Labská stezka

Liběšice

Libochovice

Litoměřice

Litvínov

Louny

Lovečkovice

Lovosice

Málkov

Měděnec

Merboltice

Mikulášovice

Mikulov, okres Teplice

Místo

Most

Osek

Panenský Týnec

Peruc

Píšťany

Ploskovice

Povrly

Prackovice nad Labem

Řehlovice

Rohatce

Roudnice nad Labem

Rumburk

Růžová

Ryjice

Šluknov

Štětí

Stráž nad Ohří

Strupčice

Těchlovice

Telnice

Teplice

Terezín

Tisá

Trmice

Ústecký kraj

Úštěk

Ústí nad Labem

Valkeřice

Varnsdorf

Velemín

Velké Březno

Verneřice

Vroutek

Zálužice

ŽATEC - královské město

Zubrnice