Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj je krajem plným kontrastů.

V Moravskoslezském kraji žije 1 219 597 obyvatel (údaj k 11. 9. 2014).

Moravskoslezský kraj byl pod názvem „Ostravský kraj“ zřízen, stejně jako dalších 13 krajů v České republice, ke dni 1. 1. 2000.

Kraj se skládá z celkem 6 okresů (od západu Bruntál, Opava, Nový Jičín, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek) a území 22 obcí s rozšířenou působností. V kraji se nachází celkem 300 obcí, z toho 5 statutárních měst, 35 měst a 3 městyse. Zaujímá rozlohu 5 427 km².

Kraj se rozprostírá od Jeseníků po Beskydy. Na západní hranici kraje se nachází Hrubý Jeseník s nejvyšší horou Pradědem (1491 m n. m.). Na jihovýchodě a východě, při hranicích se Slovenskem a Polskem, se nacházejí Moravskoslezské Beskydy s nejvyšším vrcholem Lysou horou (1 323 m n. m.), která je turisty velmi vyhledávaná. Jihozápadní část kraje tvoří nedotčené oblasti Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů. Mezi horami leží i níže položené oblasti, konkrétně nejjižnější výběžek Slezské nížiny, který je tvořen Opavsko-ostravskou pánví.

Na ní dále na jihu navazuje přirozený krajinný koridor Moravská brána. Nižšími polohami protékají řeky Odra, Opava, Ostravice, Olše atd.

Poznejte s námi naši technickou minulost i současnost. Prozkoumejte Národní kulturní památku Dolní oblast Vítkovic, unikátní technickou památku, odhalte taje hornictví v Hornickém muzeum Landek v Ostravě – Petřkovicích. Ochutnejte naši regionální kuchyni. Užijte si nezapomenutelnou a jedinečnou atmosféru mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, anebo také Janáčkových Hukvald, Beethovenova Hradce či Letních Shakespearovských slavností.

U nás také zažijete atmosféru světových sportovních akcí, přijďte ji ochutnat na špičkové atletické závody Zlatá tretra. Nebo Vás více zajímá technika našich integrovaných záchranných složek. Pokud ano, tak si rozhodně nenechte ujít každoroční Dny NATO v Ostravě. Čeká vás však ještě mnoho dalšího….

Máme náš kraj rádi, jsme na něj hrdí. Přijďte jej lépe poznat i vy!

Kontakty
Krajský úřad - Moravskoslezský kraj
28. října 117
702 18 Ostrava

tel.: 595 622 222
fax: 595 622 126
elektronická podatelna: posta@msk.cz

https://www.msk.cz/

Bartošovice

Bernartice nad Odrou

Bílá

Bílovec

Bohumín

Bruntál

Brušperk

Český Těšín

Frenštát pod Radhoštěm

Frýdek-Místek

Frýdlant nad Ostravicí

Fulnek

Havířov

Hlavnice

Hlučín

Hodslavice

Hrabyně

Hradec nad Moravicí

Hukvaldy

Jablunkov

Jiříkov

Karlova Studánka

Karlovice

Karviná

Klimkovice

Kopřivnice

Kravaře

Krnov

Kunín

Liptaň

Litultovice

Loučky

Ludvíkov

Malá Morávka

Město Albrechtice

Morávka

Moravskoslezský kraj

Mosty u Jablunkova

Nový Jičín

Nýdek

Opava

Orlová

Ostrava

Ostravice

Petřvald

Příbor

Raduň

Roudno

Rýmařov

Spálov

Štramberk

Studénka

Suchdol nad Odrou

Třemešná

Třinec

Trojanovice

Úvalno

Vražné

Vrbno pod Pradědem