Kokotské rybníky Plzeň

Kokotské rybníky

Délka trasy:
32 km

Druh:
Cyklistická trasa

Průběh trasy:
Plzeň nám. Republiky – Pražská ul. – Fügnerova ul. – ul. U Prazdroje – ul. Na Sklárně – Doubravecká ul. – Chrástecká ul. – Stará cesta – Nad Týncem – Potoční ul. – Bukovec – Mezi Podjezdy – K Úvozu – Červený Hrádek ul. K Bukovci – ul. U hřiště – Červenohrádecká ul. – K Fořtovně – Formanská ul. – Kyšice Na Kamení – Letkovská ul. – Štemberova – Stará Ulička – Na Čermu – Za Humny – Poštovská ul. – Ejpovice – Klabava – Kokotské rybníky – Kokotsko – Bušovice – Nová Huť – Ostrý kámen – a zpět po původní trase

Zajímavosti na trase:
Bukovec – Husitský pomník, hradiště Bukovec
Ejpovice – vodní nádž, PP Ejpovické útesy
Klabavský rybník
Kokotské rybníky
Bušovice - zámek (nepřístupný)

Naučná stezka Kokotské rybníky byla otevřena

Pokud rádi jezdíte na kole lesem a objevujete jeho tajemství, určitě vás potěší, že jen kousek od Plzně  vznikla nová naučná stezka (NS) Kokotské rybníky. Na devítikilometrovém okruhu najdete 11 zastavení s tabulemi a odpočívkami. Právě tuto sobotu byla za účasti zástupců Plzně i obcí, které se na její realizaci podílely, otevřena. Informační tabule představují nejen zajimavosti polesí kolem Kokotských rybníků, ale i přilehlých obcí. NS můžete projet na kole, jako jsme to udělali my s novou cykloprohlídkou Rokycanskem, která měla v sobotu 10. července premiéru. Jen pár hodin poté byla nová NS slavnostně otevřena...

Autor: cykloRADKA

Jen málokterý občan Plzně ví, že město vlastní lesy a polnosti i mimo svůj katastr. Největším lesním územím za hranicemi města je polesí kolem Kokotských rybníků. Z celkových 4100 hektarů lesů ve vlastnictví města je jich právě na Kokotsku 740, tedy přibližně jedna šestina. Stará se o ně oddělení městských lesů Správy veřejného statku města Plzně, které vede inženýr Richard Havelka. „Myslím, že zdejší městské lesy jsou v dobrých rukách. Dědeček pana Havelky byl totiž vrchní lesní rada,” uvedl při zahájení náměstek primátora města Plzně Petr Náhlík, který spolu s Bušovickým starostou Pavlem Čechurou a tehdejší dýšinskou starostkou Václavou Kuklíkovou před dvěmi lety iniciovali vytvoření NS. Stalo se tak při příležitosti 650 výročí založení obce Kokoty. „Naši předci udělali dobře, že lesy zakoupili,"pochvaloval si Náhlík, který je v Plzni zodpovědný za oblast životního prostředí. „Je to krásné místo. Jako tramp jsem tu byl už několikrát."
 
NS zrealizovala obec Bušovice za finančního přispění obce Dýšina a města Plzně. Značení připravovali značkařioblasti Klubu českých turistů Plzeňského kraje. Většina z dosud vynaložených asi 350 tisíc korun byla spolufinancována městem Plzní částkou 270 tisíc korun, obce Bušovice a Dýšina pak přispěly každá 40 tisíci korunami. Pásku tedy přestřihovali bušovický starosta Pavel Čechura, dýšinský Jaroslav Štilip a radní města Plzně Helena Matoušová. Reportáž regionální televize z otevírání nové NS si můžete přehrát zde.
 
Nová NS Kokotské rybníky má na devítikilometrovém okruhu 11 zastavení s infotabulemi, na dvou z nich - u Dolního kokotského rybníka a pod vrchem Kokotsko - najdete navíc hezkou odpočívku, kde se před deštěm či větrem schováte i s kolem. Jen nějaké to opěradlo na kolo tu zatím schází... Rodiče s dětmi by mohlo zajímat, že na každé tabuli je i něco pro děti. Hravou formou s malůvkami tu milé postavičky vysvětlují život v lese, nebo legendy, které se vážou k daným místům. Šišková hádanka na sedmém zastavení byla těžká i pro většinu účastníků sobotní cykloprohlídky Rokycanskem. Poslední dvě šišky jen hádali...
 
K otevření NS Kokotské rybníky vydalo nakladatelství RAMAP  letáček formátu A4, který si v e-verzi můžete vytisknout z příloh na konci tohoto článku. Tištěnou verzi budete moci získat například v Informačním centru města Plzně.
 
Z Plzně  vyjeďte po CT3 přes Doubravku, Červený Hrádek (z Chlumu si cestu můžete zkrátit přes Újezd) do Kyšic. Po CT3 dojedete až k Ejpovickému jezeru. Odtud můžet jet do Klabavy a po zpevněné lesní cestě vystoupat až na hřeben. V nejvyšším bodě cesty odbočte doprava na pěknou rovnou lesní cestu, která vás zavede až k trase naučné stezky, jen kousek pod Čertův kámen. Asi 50 metrů odbočky k třetímu zastavení NS je po lesní pěšině, kde asi někteří budou muset z kola slézt. K samotnému Čertovo kameni, musíte od tabule ještě asi 30 metrů do lesa. Cesta od třetího zastavení ke čtvrtému vede lesními cestami různé kvality,takže někteří možná zajedou k odpočívce u páté tabule u Dolního kokotského rybníka. Pěšina kolem rybníka samotného je sjízdná ovšem technicky náročnější. Po dešti ji spíš raději projděte pěšky s kolem v ruceod rozcestí Kokotsko ale už pojedete po pěkných lesních cestách až do Bušovic. Samotný sjezd do Bušovic skýtá krásnou vyhlídku na obec, která byla založena dříve, než samotná Plzeň. V Bušovicích nezapomeňte zajet k zámku, vyzkoušet kolo zaparkované před statkem naproti a prohlédnout sochu sv. Jana Nepomuckého proti zámku.
 
Zdatnější cyklisté si k okruhu po NS Kokotské rybníky mohou přidat ještě nějakou starostovu vyhlídku. Ta U Tří lip nad Bušovicemi je dosažitelná po silnici a rozhodně stojí za zastávku.
 
Na naučnou stezku kokotské rybníky s cykloprohlídkou Rokycanskem
 
Pokud se Vám nechce hledat vhodnou cestu lesem, kde to neznáte, můžete se na kole na NS jet podívat scykloprohlídkou Rokycanskem. V letošní cyklistické sezóně trasu pojedeme ještě 12. září 201, pro další sezóny najdete termíny cykloprohlídek v naší sekci AKCE - cykloprohlídky.
 
http://www.plzenskonakole.cz/cz/naucna-stezka-kokotske-rybniky-byla-otevrena-725.htm

Popis trasy:

Naučná stezka Kokotské rybníky 9km byla zrealizována v roce 2010 a jedná se o jednu z nejhezčích stezek v kraji. Na území Kokotska je uloženo několik traditional a mystery keší, ale dosud žádná, která by Vás provedla celou stezkou. Z tohoto důvodu vznikla tato Multikeš.
Převážná část 9 km dlouhé trasy s 11 zastaveními se nachází v historickém lesním majetku města Plzně a majetcích obcí Bušovice a Dýšina.

Procházka celou trasou trvá přibližně 4 hodiny a seznámí Vás s rozmanitostí okolní přírody i historií procházených míst. Také děti čeká na každém zastavení nějaká hádanka. Na stezku se můžete připojit v libovolném místě a zvolit libovolný směr postupu, přesto doporučuji postupovat od 1. zastavení, nedaleko koupaliště v Nové Huti (Dýšina) a pokračovat ve směru číslování informačních tabulí.

Jezdíte-li rádi na kole a nebojíte se kopců a kratších rozbitých výjezdů, zkuste si stezku prohlédnout ze sedla. Jinak se do Dýšiny i Bušovic můžete dopravit autobusy městské hromadné dopravy. Vlastní povoz můžete kromě parkoviště u koupaliště nechat i u Horního Kokotského rybníka nebo v Bušovicích.

Věřím, že naučná stezka Vám poskytne trochu poučení, spojeného s příjemným pobytem v přírodě. Procházka touto stezkou má své kouzlo v každé roční době.

Zastavení číslo 1: Dýšina – Nová Huť
Než v Nové Huti dorazíte k zastavení č. 1, porozhlédněte se kolem sebe a nechte se vtáhnout do atmosféry prvních desetiletí minulého století. Několik zachovalých vil Vám příblíží podobu tohoto letoviska v době první republiky.

Zastavení číslo 2: Pramen Čůráček
Nad pramenem v nedaleké rokli se dozvíte o pramenech celého polesí a také, co ovlivňuje kvalitu pitné vody. Zde se můžete občerstvit výbornou vodou. Stále stoupající stezka Vás zavede k torzu Velkého smrku.

Zastavení číslo 3: Čertův Kámen
Další zastavení vás přivede k Čertovu kameni - buližníkové skalce, kterou sem podle legendy přinesl čert. Vědečtěji založené kačery zaujme spíše ten fakt, že tato hornina vznikla zřejmě působením sinic a je jedním z nejstarších důkazů života na naší planetě. Poblíž tohoto zastavení můžete také najít keš Certuv kámen.

Zastavení číslo 4: Středověká ves Kokot
Zde se můžete projít v místech bývalé 400 m dlouhé a 70 m široké návsi a představit si zde život okolo roku 1400. Také se dozvíte něco o původu názvu této vesnice.

Zastavení číslo 5: Dolní Kokotský rybník
Ocitnete se v asi nejkrásnější přírodní scenérii celého okruhu naučné stezky. Obklopí vás svět mokřadů se spoustou zajímavých rostlin i živočichů. Zhruba od poloviny května celý rybník rozkvétá záplavou vodních květů a v červnu zde navíc můžete slyšet žabí koncert. U rybníka najdete zastřešené posezení, kde si můžete dát svačinu a odpočinout si. V blízkosti tohoto zastavení najdete keš Kokotske rybníky.

Zastavení číslo 6: Horní Kokotský rybník
Jen kousek lesa a silnice rozděluje oba rybníky. Zde se dozvíte o revitalizaci této lokality a také o potoku Svatka (Oujevec). Ten pramení nedaleko břehů Horního kokotského rybníka a napájí koupaliště v Nové Huti.

Zastavení číslo 7: Vrch Kokotsko
Vystoupáte k nejvyššímu bodu naučné stezky, kterým je vrch Kokotsko. Kdysi zde stávala rozhledna, kterou nahradil signalizační stožár pro letadla. Na tomto zastavení je zastřešená odpočívka. Také zde můžete odlovit krátkou a jednoduchou multinku Kokotsko.

Zastavení číslo 8: V lese
Kromě povídání o buku si zde můžete přečíst zajímavosti o myslivosti a také o sokolnictví. Po tomto zastavení můžete již spočítat souřadnice finále a buď pokračovat stezkou přes Bušovice, nebo se vyhnout vesnici a zkrátit si cestu zpět přes les.

Zastavení číslo 9: Obec Bušovice
K tomuto zastavení dojdete z lesa po polní cestě. Dozvíte se zde o zajímavostech obce. Rovněž v Bušovicích můžete odlovit multikeš Vyhlídka střapolská a občerstvit v místní hospůdce okolo níž stezka vede.

Zastavení číslo 10: Krajina okolí Bušovic
K tomuto zastavení Vás čeká asi kilometrový úsek po silnici, odměnou Vám bude nádherný výhled do blízkého i vzdáleného okolí. Nedaleko od tohoto zastavení najdete keš Kytin.

Zastavení číslo 11: Myší Újezd
Poslední zastávka vás zavede do míst, kde kdysi stávala středověká ves. Dozvíte se něco o její historii i o místním názvosloví.

Zbývá už jen sejít do údolí potoka Svatky, kterému místní neřeknou jinak než Oujevec. Podél jeho toku snadno dojdete ke koupališti v Nové Huti. V létě jistě neodmítnete osvěžení ve vodě přitékající z oblasti, kterou jste právě poznávali. Těžko se dnes věří tomu, že ve svahu nad koupalištěm stával skokanský můstek, kde nejlepší dosahovali skoků přes 50 m dlouhých.

U mostu přes Klabavu se okruh naučné stezky uzavírá. Věřím, že její návštěva vám přinese nové poznatky a příjemnou relaxaci v krásné lesní přírodě.