Na rozhlednu Járy Cimrmana Semily

Na rozhlednu Járy Cimrmana

Typ trasy: středně náročná
Časová náročnost: 3h
Délka trasy: 7

Turistické informační centrum – Nová radnice – Roubené chalupy v Jílovecké ulici – Pramen sv. Václava – Koštofrank – Na vrších - Nouzov (rozhledna Járy Cimrmana) – Hospůdka U Kapličky Nouzov – Nouzovská kaple – Památný strom lípa – Kostel sv. Petra a Pavla – Semily

Popis trasy:

Modrá značka - šlápota vede územím, které vznikalo od mladších prvohor, jižně od nynějších Krkonoš a Jizerských hor. V závislosti na měnících se geologických podmínkách a klimatu vznikala proláklina, která pomalu poklesávala. Většina sedimentů odpovídá suchému klimatu. V obdobích bohatých na srážky vznikaly šedé a zelenošedé usazeniny jezerního původu a v rašeliništích s bujnou vegetací tropického pásma malé uhelné sloje. Trasa začíná u Turistického informačního centra a směřuje po modré značce přes Riegrovo náměstí, dále Jíloveckou ulicí kolem pramene sv. Václava, od nějž stoupá na Koštofrank. Silný pramen byl objeven v roce 1793 a kamenná studna byla zřízena v roce 1857. Název Koštofrank pochází z latinského castellum francum, což znamená pevnost nebo tvrz, která v těchto místech prý kdysi stávala. Silnice míjí po pravé straně kostel sv. Jana Křtitele z roku 1723. Trasa pokračuje zhruba kilometr přes Zákoutí ke kapličce „ Na hlínách“, která byla postavena v 19. století. Okruh stoupá od kaple až na Nouzov, kde odbočuje vpravo k „nejnižší rozhledně Járy Cimrmana“. Odbočka z trasy je značena zelenou šipkou. „Nejnižší rozhledně Járy Cimrmana“ nabízí jedinečné výhledy na město Semily, Ještědsko- kozákovský hřbet i Krkonoše. Vesnice Nouzov leží pod vrchem Strážník, který se dříve nazýval také Strahov, s políčky obdělávanými již v 17. století. První dvě chalupy zde byly postaveny v letech 1736 a 1738. Velký stavební rozvoj zažil Nouzov v první polovině 19. století. Pomník padlých v první světové válce byl postaven v roce 1927. První poutní mše byla sloužena v květnu 1933 v nové kapličce na Nouzově, která byla zbudována na místě původní kaple Panny Marie. Trasa se vrací zpět na silnici a pokračuje směrem k oblíbené nekuřácké „Hospůdce U Kapličky“, která leží na původní vozové cestě ze Semil do Vysokého nad Jizerou, V těchto místech směřuje na lesní cestu vlevo, a vede Cihlářskou ulicí kolem památné lípy zpět na Komenského náměstí Semily.

 


 

Možnosti občerstvení na trase:

 

Hospůdka U Kapličky, Nouzov
Tel.: 606 620 500
Otevřeno celoročně, pondělí – čtvrtek zavřeno

 


 

Zajímavosti na trase:

ZKAMENĚLÉ RYBIČKY byly nalezeny pod „Novou radnicí“. Paprskoploutvé ryby patří k druhu Paramblypterus rohani, který dorůstal délky až 25 cm.

JÍLOVECKÁ ULICE má tři zachovalé roubené chalupy, které připomínají původní zástavbu města. Jaroslav Dolenský, který bydlel do roku 1956 v jedné z chalup, se živil příležitostně pilníkářstvím. V jedné z roubenek proto vznikla expozice tohoto řemesla.

PRAMEN SVATÉHO VÁCLAVA se nachází pod Koštofrankem. Silný pramen byl objeven v roce 1793 a kamenná studna byla zřízena v roce 1857 a vybavena schodištěm a sochou svatého Václava (1895).

KOSTEL SV. JANA KŘTITELE stojí na návrší Koštofrank. Katolická menšina si postavila na místě středověké tvrze na konci 16. století dřevěný kostelík sv. Jana Křtitele. V roce 1723 byl položen základní kámen nového kamenného kostela, po čtyřech letech vysvěceného.

ROZHLEDNA JÁRY CIMRMANA patří k zajímavostem Nouzova. Máte-li rádi nadhled a recesi, určitě navštivte „nejnižší rozhlednu Járy Cimrmana“, kde si můžete vyzkoušet šlapací telefon, ale rovněž se pokochat Cimrmanovým prototypem dalekohledu. Místo je volně přístupné po celý rok.

KOSTEL SV. PETRA A PAVLA patří neodmyslitelně k panoramatu Semil od 14. století. Současná podoba je dílem architekta B. Štěrby. Trojlodní bazilika má délku 38 metrů a šířku 23 metrů. Rovný strop hlavní lodě má světlou výšku 16,5 metru. Věž dosahuje 395 metru a je z ní překrásný výhled na Semily.

http://www.semily.cz/modra-slapota/os-1196

 

7 km
Snadná

Body zájmu